Dikkat !!! Enerji Kimlik Belgeniz Yok İse EvAlıp Satamayacaksınız

Enerji Kimlik Belgesi Almayan Binalarda Ev Kiralama ve Konut Satışı Yapılamayacak! 

Dikkat !!! Enerji Kimlik Belgeniz Yok İse EvAlıp Satamayacaksınız
Enerji kimlik belgesi olmayan evler artık alınıp satılamayacak kiralanamayacak.

Binalar için zorunlu hale getirilen ‘Enerji Kimlik Belgesi’ni almak için kısa bir süre kaldı. Son tarihi 1 Ocak 2020 olan belgenin alımı için bugüne kadar yapılan çalışmalar artarken, tüketicilerin bilinçlenmesi adına farkındalık da oluşturuldu.

EKB Belgesi için geri sayım tüm hızı ile sürüyor. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile ne konut satışı ne de kiralaması yapılabilecek! Enerji kimlik belgesi zorunlu mu, EKB fiyatları, enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur, eski binalarda ısı yalıtımı mantolama zorunluluğu var mı?
1 Ocak 2011’den sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısı 873 bine ulaştı. Türkiye’deki toplam bina sayısı 10 milyonu aşıyor.
Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, 1 Ocak 2020’den sonra binalar ya da bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi şartı aranacak. Satış veya kiralama safhasında, mal sahibinin bu kimliğin bir suretini alıcıya veya kiracıya vermesi gerekecek. Türkiye’nin enerji tüketiminin yüzde 40’ının binalarda tüketildiği göz önüne alındığında, binaların enerji verimli hale getirilmesinin önemi de ortaya çıkıyor. Bu tüketimin ise yüzde 80’i binanın ısıtma ve soğutulması için harcanıyor.
 
Daha önce Mayıs 2017’de dolacak enerji kimliği çıkarma tarihinin 1 Ocak 2020’ye ertelendiğini hatırlatan Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanı Murat Kalsın, en başta tüketicinin ‘kendi cebinde’ önemli bir tasarruf oluşturacağına dikkat çekti.
Kalsın, “Daire satın alırken veya kiralanırkan enerji kimlik kartını isterseniz, talep ederseniz o zaman ilgili firma ya da şahıs bu belgeyi mutlaka alacaktır. Enerji verimli binalarda oturmak sadece cephe izolasyonu ile yüzde 50 enerji tasarrufu sağlar. Faturalar yüzde 50 azalır. Yeni projeler denetleniyor ancak eski yapılarda da bu belgenin daha hızlı alınmasını bekliyoruz. Bakanlıklar bunu teşvik edecek sistemleri de hayata geçirdi. Yeni bir erteleme taraftarı değiliz ancak tüketici için belge almayı kolaylaştıracak her türlü uygulamanın yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan enerji kimlik belgesi için yasal süre doluyor Eski binalara mantolama zorunluluğu bulunmuyor ancak EKB alınması yasal bir zorunluluk olarak uygulanıyor.  
1 Ocak 2020 tarihi itibari ile EKB almayan binalarda yer alan taşınmazlar için tapu devri ve kiralama işlemi yapılamayacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında “ 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir” denilmektedir.

Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığını duyurmuştu. 

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? 
“5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ile bu kanuna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre, her binanın enerjiyi en etkin şekilde kullanması ve enerji tasarrufunu üst seviyeye çıkarmak amacı ile yetkili kurumlar tarafından hazırlanan belgeye enerji kimlik belgesi adı verilmektedir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen kurumlar tarafından verilmekte olup her binanın EKB alması yasal bir zorunluluktur. 
 EKB Almayan Binalarda Kiralama ve Satış Yapılamayacak!  
Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile ev satışı ve kiralaması yapılmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Resmi işlemler için tıpkı konut kredisinde DASK poliçesi istendiği gibi EKB talep edilecek, bu belgeyi ibraz etmeyenlerin işlemleri yapılmayacak. 

kaynak emlak365.com