Elektronik hacizde ikinci perde

 1.5 milyondan fazla kişinin hesabına e-haciz kondu

Elektronik hacizde ikinci perde

Devlete borcunu ödeyemeyen yurttaşların banka hesabına e-haciz konması uygulamasında ikinci dalganın başladığı belirtildi. 1.5 milyondan fazla kişiyi kapsayan e-haciz sonrası, vatandaşların hem paralarını çekmek hem de borç ödemek için bankalara akın ettiği bildirildi.
Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre, ekim ayı başında gündeme gelen ve 3.3 milyon kişiye gönderilen e-hacizlerde ikinci dalga  başlatıldı. 
Motorlu Taşıtlar Vergisi, mahkeme harç borcu, trafik cezası, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcu, sigara cezası, köprü kaçak geçiş dahil hemen hemen tüm borç ve cezalar için e-haciz yapıldı.
'Hesapta bakiye olsun ya da olmasın e-haciz gönderiliyor
Bu sefer 1.5 milyondan fazla kişiyi kapsayan e-haciz sonrası, vatandaşlar hem paralarını çekmek hem de borç ödemek için bankalara akın etti.
Ekim ayında yapılan e-hacizlere göre yapılan bu son işlemlerin kapsamı da genişletildi.
Şu an çalışsın veya çalışmasın, hesapta bakiye olsun ya da olmasın e-haciz gönderiliyor. Dul ve yetim aylığı alanlarla birlikte, KYK borcu olup henüz çalışmayanların da hesaplarına e-haciz işlemi yapıldı.
BLOKE KONULAN BORÇ KALEMLERİ
Hesaplara bloke koyulmasına neden olan devlet borç kalemleri ise şöyle:
*Trafik Para Cezaları,
*Askerlik, Seçim, Nüfus Para Cezaları,
*Karayolu Taşıma Kanununa göre kesilen para cezaları,
*Motorlu Taşıtlar Vergisi,
*RTÜK idari para cezaları,
*Karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları,
*Öğrencilerin, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan ve vergi dairelerine intikal eden katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları,
*Ecrimisil borçları,
*Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payları,
*Gümrük vergileri ve idari para cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamları,
*Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, idari para cezaları ve bu alacaklara ilişkin her türlü gecikme zammı ve gecikme cezaları,
*Mahkeme cezaları, yargı harç borçları ve tüm vergi borçları.